Ana Sayfa - Ödev Ekle - Haberler - Yardım - Site Haritası - İletişim     [  Bugün : 2.4.2020 ]Eposta :
Şifre :

Üye Olun
Şifremi Unuttum
Aktivasyon Gönder


Lise Masrafı El Yakıyor


Kırtasiye hariç ortaokul-lise öğrencisi için 123-276 YTL arasında harcama gerekiyor...

Ortaokul ve lise öğrencilerinin masrafları, ilkokula başlayan bir öğrenciden çok daha fazla. Kırtasiye hariç ortaokul-lise öğrencisi için 123-276 YTL arasında harcama gerekiyor.

Kırtasiye masrafları hariç ilkokula başlayan bir erkek öğrencinin okul masrafı, 91 YTL ile 262 YTL arasında değişirken, ortaokul ve liseye başlayan bir öğrencinin ihtiyaçları için 128 YTL ile 276 YTL arasında harcama yapılıyor.

İlkokula başlayan kız öğrencilerin ihtiyaçları 86-251 YTL, ortaokul ve liseye başlayan öğrencilerin ise 123-258 YTL'ye karşılanabiliyor. Kırtasiye masraflarına bakıldığında ise rengarenk kalemler, süslü defterler, çizgi film kahramanı figürlü defter kapları ilkokul öğrencilerini cezbediyor. Tahtakale esnafı, velileri ihtiyaçlarından fazla alışveriş yapmamaları için önceden bir liste hazırlamaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Mahmutpaşa esnafı, her fırsatta övündüğü fiyat farkını ayakkabıda da ortaya koyuyor. Mahmutpaşa'da bir ilkokul öğrencisinin ayakkabısı 20-45 YTL arasında satılırken, lüks semtlerde bu fiyat 100-350 YTL arasında değişiyor. Mahmutpaşa'da spor ayakkabı fiyatları ise 20-75 YTL arasında. Esnaf, "Bizde 45 YTL olan ayakkabının aynısına, mağazada 70 YTL etiket konuluyor. Birebir aynı mallar mağazalarda 20 ila 25 YTL daha fazla fiyattan satılıyor" diyor.

Bay, bayan, seyahat ve okul çantaları satan Ak Çanta'nın sahibi Ali Şahin, okul çantalarının fiyatının 10 ile 65 YTL arasında değiştiğini söyledi. Lise ve ortaokul çantalarını 25-55 YTL arasında sattıklarını ifade eden Şahin, ilkokul çantalarının 65 YTL'ye kadar çıktığını belirtti. Beslenme çantalarını ise 3 ila 25 YTL arasındaki fiyatlarla satışa sunduklarını kaydeden Şahin, nakitte yüzde 10 indirim yaptıklarını vurguladı. En büyük rakiplerinin zincir marketler olduğunu ifade eden Şahin, "Zincir marketler yüksek fiyat uyguluyor. Bizde 20 YTL olan bir ürünün aynısı zincir marketlerde 30 YTL'ye satılıyor. Biz yarı yarıya daha ucuzuz" diye konuştu.

Püf noktası:

İlkokul öğrencilerinin kırtasiye malzemeleri, çocukların birbirlerine zarar vermeyecekleri şekilde seçilmeli. Sivri uçlu kalemler ve kalem kutuları çocuklara zarar verebilir. Ailelerin okula yeni başlayan çocuklarını okul gereçlerinin tehlikeli olabileceği konusunda uyarmaları gerekli. Çanta alırken de rengi ve desenine değil çok gözlü, kullanışlı olanları tercih edilmeli.

Takvim

Bugüne Kadar 16203 Kez Okunmuştur
+ Üniversite Hayal değil !
+ Yurt Kayıtları Başladı
+ İlkokullar Açıldı
+ Lise Masrafı El Yakıyor
+ Yazılı sınav dönemine son
+ 2 milyon öğrenim kredisi borçlusu kayıp
+ Pardus'tan tüm öğrencilere staj fırsatı
+ Kapalı ilahiyat fakülteleri açıldı
+ Öğrencilerini lisede staja başlatan okul
+ 'Taşınabilir Anaokulları’na kavuşacak iller
+ Selçuklu başkentine yakışır üniversite
+ Üniversitelerin kurulma şartı değişiyor
+ Güle güle ÖSS hoşgeldin SBS
+ Ruhsat bağışından eğitime
+ ODTÜ yurtlarına 30 yaş sınırı
+ Türk öğrencilere vize işkencesi
+ 110 bin derslik muamması
+ Öğretmen adaylarına müjde
+ Üniversitelere ek yerleştirme
+ Eğitimde 10 yenilik
+ Zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılıyor
+ Sınav ücretleri iade edilecek
+ Eğitimde yine tökezledik
+ Son 5 yılda 86 bin öğretmen emekliye ayrıldı
+ Liselere kayıt sistemi değişti
+ ÖSS'de hatası düzeltildi
+ Sınıfları biri gözetleyecek
+ MEB'ten 'OKS tercihleri' açıklaması
+ ÖSS Sayısal-2 birincisi Ödemiş'ten
+ Devlet Parasız Yatılı Sonuçları Açıklandı
+ Polis Meslek Yüksek Okuluna Kayıtlar Başladı
+ Başarılı Öğrencilere Altın
+ Polis Adaylarını İnce Eleyip Sık Dokuyorlar
+ Üniversite Tercihini Küçümsemeyin

atasözleriEn son eklenen ödevler

En çok yüklenen ödevler

En Aktif Üyeler

yildizk - Ankara , ders_sevmeyen - Çorum , iaydemir - Yurtdışı , kksal55 - Kars , sunaz84 - Yalova , ismail - Yurtdışı , yusuf1250 - Eskişehir , megu58 - Adana , N@dir - Edirne , LanetLidir - Gaziantep , lordarcual - İstanbul , isow - Adana , 231 - Yurtdışı , buzlas - İzmir , arda216 - Ankara , aylinnn3557 - Bursa , memo0011 - Bilecik , joinova - Erzurum , demirkartal13 - Adana , zeynel123 - İzmir , chancy - Konya , ceyo_27 - Gaziantep , neşter - Eskişehir , kocabey - Aksaray , DjOfLu - Ankara , Ahmed - İstanbul , suursuz - Bolu , 26ibrahim - Eskişehir , khrmn84 - Yurtdışı , okycn - İstanbul ,
Web sitemizde sadece ödevler değil örnek sorular , alıştırmalar bilgilendirme yazılarıda yer almaktadır  ve tamamen ücretsizdir.  [ Her Hakkı Saklıdır. 2004 - 2020 ]